Między 4 a 26 września 2021r. nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w praktykach zagranicznych w ramach projektu „Przez Portugalię na europejski rynek pracy – wsparcie kształcenia zawodowego w Wielkopolsce Wschodniej”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Praktyki przez trwającą pandemię przesunięte o 1,5 roku ale szczęśliwie odbyte i zakończone. Nasi – już – absolwenci z klas Technikum Informatycznego i Logistycznego przez 3 tygodnie poznawali uroki i kulturę Portugalii jednocześnie pracując w lokalnych firmach i uczestnicząc w wycieczkach po regionie.

W swoich firmach do których byli oddelegowani mieli okazję nie tylko sprawdzić się w swoim fachu i obserwować jak w ich zawodach funkcjonują portugalscy pracownicy ale także szlifować język angielski, którym na co dzień musieli się posługiwać. Miejscem zamieszkania naszych uczniów i ich opiekunów był kampus na którym do dyspozycji każdego poza kolorowymi domkami i pokojami był basen, piłkarzyki, stół do bilarda, tenisa stołowego, boisko do piłki nożnej i do siatkówki. Młodzież bardzo chętnie w czasie wolnym korzystała z proponowanych atrakcji, tym bardziej, że pogoda była typowo wakacyjna: nie brakowało słońca i wysokich temperatur. Na kampusie można było również posilić się pysznym jedzeniem: codziennie różnorodne ryby prosto z pobliskiego Oceanu, owoce morza i pyszne świeże owoce, które zbierano właśnie o tej porze w związku z czym ich smak był najbardziej aromatyczny. Te trzy tygodnie minęły zdecydowanie zbyt szybko. Czas spędzony w Portugalii przyniósł nie tylko korzyści edukacyjne ale również spowodował zawiązanie się nici przyjaźni między uczestnikami wyjazdu i przebywającymi tam młodymi ludźmi z Rumunii, Chorwacji i Hiszpanii.

Zakończyliśmy praktyki w Portugalii ale to dopiero początek naszych przygód. W przyszłym roku szkolnym kolejna grupa uczniów naszej szkoły będzie mieć okazję przeżyć podobne, cudowne chwile w słonecznej Hiszpanii. A zdecydowanie warto!