Dnia 18 kwietnia 2023r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie odbyły się II Indywidualne Mistrzostwa Szkoły w Szachach w kategorii chłopców i dziewcząt o tytuł „ Szachowego Mistrza Szkoły”. Zawody zostały zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Mariolę Główczyńską , Ewę Pawlak i Pawła Paluszkiewicza oraz uczniów klasy IV5 TI – Huberta Stęperskiego, Krystiana Ciszewskiego, Oliwera Klauze. Głównym celem zawodów była promocja gry w szachy wśród uczniów naszej szkoły jako alternatywy dla gier komputerowych.

Szachy uczą umiejętności opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii oraz ciągłego podejmowania decyzji. Badania wykazały, że gra w szachy poprawia zdolności intelektualne graczy , zwiększa IQ, poprawia umiejętności arytmetyczne, wyostrza zdolności językowe, kształci umiejętność krytycznego myślenia, wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, a przede wszystkim ma walory terapeutyczne.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.00 przez dyrektora szkoły mgr Jerzego Markowskiego. Dyrektor życzył wszystkim zawodnikom powodzenia w rywalizacji sportowej, jednocześnie podkreślając wagę tej dyscypliny ,która z roku na rok zjednuje sobie coraz więcej zwolenników .

W tej królewskiej dyscyplinie brało udział 23 najlepszych uczniów , w tym jedna dziewczyna . Uczeń Hubert Stęperski - sędzia główny , opracował regulamin zawodów i przedstawił zawodnikom system gry. Podczas zawodów sędziowie pomocniczy wyświetlali wyniki pojedynków na tablicy , by zawodnicy mogli na bieżąco sprawdzać własne i przeciwników pozycje w tabeli. Dzięki temu gracze mogli opracowywać swoje strategie. Partie rozgrywane były tempem 15 minut na zawodnika. Uczestnicy grali 7 rund systemem szwajcarskim a o lokatach osiągniętych przez graczy decydowała łączna punktacja : wygrana – 1pkt, remis- 0,5pkt, przegrana – 0pkt.

Po zaciekłej ,wielogodzinnej rywalizacji sportowej, oczywiście na zasadach fair play ,dyrektor szkoły Jerzy Markowski i wicedyrektor Radosław Mikołajczyk wręczyli wszystkim uczestnikom zawodów pamiątkowe dyplomy , życząc dalszych sukcesów .W wyniku szkolnej rywalizacji trzech najlepszych graczy zostało uhonorowanych nagrodami , medalami, dyplomami a zawodnik, który zdobył pierwsze miejsce otrzymał puchar i tytuł „Szachowego Mistrza Szkoły 2023 roku „ .

Wyniki „II Indywidualnych Mistrzostw Szkoły w Szachach” w kategorii chłopców i dziewcząt:
I miejsce – Hubert Stęperski- ” Szachowy Mistrz Szkoły 2023r.” (6,5 punktów)
II miejsce – Hubert Pałka (6 punktów)
III miejsce - Oliwier Chwiałkowski (5,5 punktów)
IV miejsce – Miłosz Klauza (5 punktów) 

Lista uczniów zaangażowanych w „II Indywidualnych Mistrzostwach Szkoły w Szachach” w kategorii chłopców i dziewcząt:
1. Wiktor Bolewski
2. Piotr Cieniecki
3. Filip Filipiak
4. Hubert Stęperski
5. Aleksander Szkudlarek
6. Krystian Zieliński
7. Oliwier Chwiałkowski
8. Bartosz Wesołkowski
9. Hubert Pałka
10. Piotr Lankiewicz
11. Hubert Gaudyn
12. Adrian Kwiatkowski
13. Aleksandra Ziółkowska
14. Dawid Graliński
15. Michał Stelmach
16. Adam Bąbka
17. Mikołaj Szafrański
18. Oliwier Kalinowski
19. Jakub Jeziorski
20. Jakub Zborowski
21. Maciej Skubiszewski
22. Antoni Bałdyga
23. Miłosz Klauza

Sędziowie i pomoc techniczna:
1. Krystian Ciszewski
2. Oliwer Klauze
3. Marcel Rzepka
4. Izabela Kowalczyk
5. Julia Ruzik
6. Emilia Klimańska
7. Laura Michalska
8. Amelia Chmielewska
Fotograf: 1. Maja Kruszyńska

Gratuluję wszystkim zawodnikom i sędziom uczestnictwa w zawodach , a zwycięzcom sukcesów w dalszych etapach rozgrywek. Dziękuję również uczniom , którzy pomogli w organizacji „II Indywidualnych Mistrzostw Szkoły w Szachach” .

Ze sportowym pozdrowieniem Mariola Główczyńska