31 października, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym Apelu zorganizowanym z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych oraz Święta Pamięci Zmarłych. Uczniowie z klas IV TL/TE i I TL oraz szkolny chór Bravo, w montażu słowno - muzycznym wprowadzili nas w nastrój melancholii, zastanowienia się nad tym co w życiu jest tak naprawdę ważne i jaki jest sens naszej egzystencji. Mieliśmy okazję na moment oderwać się od codziennych spraw aby pomyśleć, wzruszyć się, z sentymentem wspomnieć kolegów, nauczycieli, pracowników naszej szkoły, którzy są już po drugiej stronie...

W całej Polsce 1- ego i 2-ego listopada przez wszystkie cmentarze przechodzą nieprzeliczone rzesze ludzi, odwiedzających groby swych bliskich. W tych dniach, na grobach płoną znicze, na wszystkich składa się kwiaty. Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, takich których nie odwiedza już nikt bliski. Są to bowiem dni poświęcone pamięci zmarłych i wielkie doroczne święta odprawiane ku ich czci. Terminy tych świąt wyznaczone zostały przez Kościół: w IX w., w 835 r. ustanowiona została, przez papieża Jana XI, uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych - już zbawionych - i to zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i nikomu nie znanych. Przeszło sto lat później w 998 r. ustanowiony został w Kościele (dzięki św.Odilonowi, opatowi benedyktynów w Cluny) Dzień Zaduszny (2 listopada), dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

Święta pamięci zmarłych i obchody zaduszne są stare jak ludzkość. Pamięć o zmarłych jest właściwością wszystkich na świecie ludzi i cechuje społeczności ludzkie, jakie kiedykolwiek żyły na kuli ziemskiej. Nie ma takiego miejsca na ziemi w którym nie oddawano by czci swym zmarłym i nie znano świąt i obrzędów zadusznych. W przeszłości należały one do najważniejszych świąt i uroczystości. Odprawiano je wiele razy do roku, towarzyszyły im zawsze obrzędy kultowe, modły i ofiary, a zwłaszcza ofiary z jadła i napojów..

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w Polsce również dniami pamięci narodowej. Płoną więc znicze w cmentarnych kwaterach żołnierskich, na grobach powstańczych, na bezimiennych - tak licznych w Polsce- polnych i leśnych mogiłach żołnierskich, na miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych pamięci poległych i zabitych we wszystkich wojnach. Płoną również ognie ma grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski i jej kultury. Zarówno więc dawne, jak i obecne obchody Świąt Zmarłych łączy ta sama, niezmienna idea i intencja - jest nią nieprzemijająca pamięć, dzięki której, zgodnie z sentencją non omnis moriar nie wszystko w nas umiera.

(Powyższy tekst pochodzi ze strony: wspolnotapolska.org.pl) Zapraszamy na fotorelację. Wszystkie zdjęcie i krótkie filmy z uroczystości dostępne są w tym miejscu: https://photos.app.goo.gl/cncUB4TANvY94pER9 Igor Bartczak dziękujemy.