Dnia 6 listopada 2023r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie odbyły się III Indywidualne Mistrzostwa Szkoły w Szachach w kategorii chłopców i dziewcząt. Zawody zostały zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Mariolę Główczyńską , Ewę Pawlak i Pawła Paluszkiewicza oraz uczniów klasy V TI – Huberta Stęperskiego, Krystiana Ciszewskiego, Oliwera Klauze, Wiktora Rybackiego, Piotra Cienieckiego oraz Oliwiera Chwiałkowskiego z klasy III LO. Głównym celem zawodów była promocja kultury gry w szachy wśród młodzieży oraz wyłonienie składu szkolnej reprezentacji w szachach.

Turniej rozpoczął się o godzinie 9.00 na II holu, gdzie ustawiono szachownice i przygotowano miejsca dla uczestników. W zawodach brało udział 41 uczniów , w tym trzy dziewczyny. Po krótkim przemówieniu Pana dyrektora Jerzego Markowskiego , organizatorów i sędziów, uczestnicy zostali przydzieleni do swoich stołów, gdzie czekali na rozpoczęcie pierwszej rundy. Podczas zawodów sędziowie pomocniczy wyświetlali wyniki pojedynków na tablicy , by zawodnicy mogli na bieżąco sprawdzać własne i przeciwników pozycje w tabeli. Turniej został rozegrany w formule systemu szwajcarskiego, co pozwoliło wszystkim uczestnikom na granie w każdej rundzie, niezależnie od wyników poprzednich partii. Czas przeznaczony na każdego zawodnika w rundzie wynosił 15 minut. To dynamiczne tempo wymagało nie tylko precyzji w podejmowaniu decyzji, ale również szybkiego myślenia i umiejętności radzenia sobie z presją czasu. Każdy zawodnik musiał rozegrać 7 partii, a o lokatach osiągniętych przez graczy decydowała łączna punktacja : wygrana – 1pkt, remis- 0,5pkt, przegrana – 0pkt.

Po zakończeniu 7 rund zwycięzcą turnieju został Hubert Stęperski. Dwóch graczy, Hubert Palka oraz Antoni Bałdyga zakończyło turniej na ex aequo, dzieląc drugie miejsce. W celu wyłonienia ostatecznego zwycięzcy przeprowadzono emocjonującą dogrywkę. Gracze zmierzyli się w kilku dodatkowych partiach, a ostateczne rozstrzygnięcie przyszło po zaciętej walce i II miejsce finalnie zajął Huber Pałka.

Po zaciekłej ,wielogodzinnej rywalizacji sportowej, oczywiście na zasadach fair play, dyrektor szkoły Jerzy Markowski i wicedyrektor Radosław Mikołajczyk wręczyli wszystkim uczestnikom zawodów pamiątkowe dyplomy , życząc dalszych sukcesów . W wyniku szkolnej rywalizacji trzech najlepszych graczy zostało uhonorowanych nagrodami , medalami, dyplomami, pamiątkowymi pucharami oraz zostali wybrani do reprezentowania szkoły na Drużynowych Mistrzostwach Powiatu.

Wyniki „III Indywidualnych Mistrzostw Szkoły w Szachach” w kategorii chłopców i dziewcząt:
I miejsce – Hubert Stęperski (7punktów)
II miejsce – Hubert Pałka (5,5 punktów)
III miejsce – Antoni Bałdyga (5,5 punktów)

Szczegółowe wyniki turnieju znajdują się pod adresem: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4931574462676992
Sędziowie i pomoc techniczna:
1. Oliwer Klauze
2. Krystian Ciszewski
3. Wiktor Rybacki
4. Piotr Cieniecki
5. Kacper Jankowski
6. Kacper Jędrzejczak
7. Bartosz Kaftan
Fotograf: 1. Gabriela Cieniecka

Szkolny Turniej Szachowy był nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do integracji społeczności szkolnej i promocji gry w szachy jako formy rozwijania umysłu. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zainspiruje kolejne pokolenia uczniów do fascynacji światem szachów. Dziękujemy również Pani Iwonie Felczyńskiej , która w ramach współpracy z naszą szkołą udostępniła nam szachy- gry planszowe .Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów . Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę i fantastyczną grę. Ze sportowym pozdrowieniem Hubert Stęperski 17 listopada 2023r. w naszej szkole już po raz VIII uczniowie klasy 5 TL i 4TLE wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Do szkolnego etapu Olimpiady przystąpiło 13 uczniów.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!