Dnia 27 marca 2024r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie odbył się „Wielkanocny Turniej w Szachach Błyskawicznych” w kategorii chłopców i dziewcząt. Zawody zostały zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Mariolę Główczyńską , Ewę Pawlak i Pawła Paluszkiewicza oraz uczniów klasy 5 TI – Huberta Stęperskiego, Oliwera Klauze, Wiktora Rybackiego, Filipa Filipiaka, Marcela Rzepkę, Kacpra Jędrzejczaka, Piotra Cienieckiego, Oliwię Górską z klasy 3 A oraz ucznia z klasy 1TE Kacpra Jankowskiego.

Głównym celem zawodów była promocja gry w szachy wśród uczniów naszej szkoły jako alternatywy dla gier komputerowych. Szachy uczą umiejętności opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii oraz ciągłego podejmowania decyzji. Badania wykazały, że gra w szachy poprawia zdolności intelektualne graczy , zwiększa IQ, poprawia umiejętności arytmetyczne, wyostrza zdolności językowe, kształci umiejętność krytycznego myślenia, wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, a przede wszystkim ma walory terapeutyczne.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.00 przez dyrektora szkoły mgr Jerzego Markowskiego. Dyrektor życzył wszystkim zawodnikom powodzenia w rywalizacji sportowej, jednocześnie podkreślając wagę tej dyscypliny ,która z roku na rok zjednuje sobie coraz więcej zwolenników . W tej królewskiej dyscyplinie brało udział 49 zawodników w tym dwie dziewczyny. Uczeń Hubert Stęperski - sędzia główny , opracował regulamin zawodów i przedstawił zawodnikom system gry. Podczas zawodów sędziowie pomocniczy wyświetlali wyniki pojedynków na tablicy , by zawodnicy mogli na bieżąco sprawdzać własne i przeciwników pozycje w tabeli. Dzięki temu gracze mogli opracowywać swoje strategie. Partie rozgrywane były tempem 5 minut na zawodnika. Uczestnicy grali systemem „każdy z każdym a o lokatach osiągniętych przez graczy decydowała łączna punktacja : wygrana – 1pkt, remis- 0,5pkt, przegrana – 0pkt.

Po zaciekłej ,wielogodzinnej rywalizacji sportowej, oczywiście na zasadach fair play ,dyrektor szkoły Jerzy Markowski i wicedyrektor Radosław Mikołajczyk wręczyli wszystkim uczestnikom zawodów pamiątkowe dyplomy , życząc dalszych sukcesów .

W wyniku szkolnej rywalizacji sześciu najlepszych graczy zostało uhonorowanych nagrodami.


Wyniki „Wielkanocnego Turnieju w Szachach Błyskawicznych” w kategorii chłopców i dziewcząt:
I miejsce – Hubert Stęperski (9 punktów)
II miejsce – Oliwier Chwiałkowski (9 punktów)
III miejsce – Oliwier Kalinowski (8.5 punktów)
IV miejsce – Bartosz Gapiński (8 punktów)
V miejsce - Hubert Sosnowski
VI miejsce - Hubert Pałka
VII miejsce Jakub Jeziorski
VIII miejsce Wiktor Bolewski
IX miejsce- Antoni Bałdyga
X miejsce Dominik Graliński

Lista uczniów zaangażowanych w „Wielkanocny Turniej w Szachach Błyskawicznych” w kategorii chłopców i dziewcząt: 1. Sebastian Michalak 2. Rafał Barański 3. Jakub Jeziorski 4. Dominik Graliński 5. Tobiasz Dzierbicki 6. Hubert Kujawka 7.  Filip Wilma 8. Kacper Izychard 9. Nikolas Redziak 10. Wiktor Bolewski 11. Hubert Stęperski 12. Mikołaj Karafiński 13. Kacper Sarnowski 14. Amelia Żywańska 15. Gracjan Fus 16. Jakub Czarnociński 17. Miłosz Klauza 18. Oliwier Kalinowski 19. Jan Felczyński 20. Dominik Stegenta  21. Gracjan Piaseczny  22. Jakub Tomczyk 23. Oliwia Zwolińska 24. Mikołaj Szafrański 25. Kacper Mruk 26. Antoni Bałdyga 27. Adrian Kwiatkowski 28. Szymon Witaszek 29. Maciej Skubiszewski 30. Wiktor Kucia  31. Bartosz Gapiński  32. Eryk Wardziński  33. Hubert Sosnowski  34. Oliwier Chwiałkowski  35. Bartek Wesołkowski 36. Marcel Skrzypczak  37. Mikołaj Przybyłowski 38. Filip kubiś 39. Oktawian Kucia  40. Karol Bożuchowski  41. Hubert Pałka  42. Konrad Zieliński  43. Szymon Pacholczyk 44. Jakub Gołębicki 45. Jakub Bolewski 46. Igor Klauze 47. Szymon Wojtera 48. Kacper Jaskulski 49. Dawid Graliński

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i sędziom uczestnictwa w zawodach , a zwycięzcom sukcesów w dalszych etapach rozgrywek. Dziękujemy również uczniom , którzy pomogli w organizacji „Wielkanocnego Turnieju w Szachach Błyskawicznych” .Szczególnie dziękujemy Pani Iwonie Felczyńskiej nauczycielce SP nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie za udostępnienie szachownic.

Ze sportowym pozdrowieniem Mariola Główczyńska, Ewa Pawlak, Paweł Paluszkiewicz